Często pojawiają się rotawirusy u dzieci?

Niquitin Przezroczysty - plastry cena

Nie ma chyba rodzica, który nie słyszałby o rotawirusach, zwłaszcza jeśli jego dziecko chodzi do żłobka, albo przedszkola. Lekarze będą proponowali specjalne szczepionki, jednak tylko wtedy, gdy dziecko będzie bardzo małe. To dlatego, że pierwszą dawkę powinno ono przyjąć przed ukończeniem 12 tygodnia życia.

Panie w przedszkolach będą uczulały dzieci do szczególnego dbania o higienę osobistą, a więc między innymi dokładnego mycia rąk po wyjściu z toalety. A mimo to, rotawirusy bardzo często występują właśnie wśród tej grupy wiekowej, co oczywiście nie oznacza, że inni nie mogą się nimi zarazić.

Czemu właśnie dzieci?

Zastanawiamy się, dlaczego to właśnie wśród małych dzieci, najczęściej pojawiają się problemy wywołane przez rotawirusy? Przede wszystkim dzieci nie mają jeszcze tak dokładnie wyćwiczonej dbałości o higienę osobistą.

To oznacza, że nie zawsze dokładnie myją ręce, a to właśnie wraz z kałem wydalana jest największa ilość cząstek rotawirusa, które jeszcze mogą zarażać. Jeśli dziecko niedokładnie umyje ręce i dotknie nimi zabawek, albo innych przedmiotów, to zarazki zostaną na nie przeniesione. A ponieważ poza organizmem mogą one żyć nawet przez kilka dni, to wystarczy, że inne dziecko dotknie tych samych rzeczy i choroba jest już na nie przeniesiona.

W ten sposób może dojść w krótkim czasie do epidemii tym bardziej, że rotawirusami zaraża się jeszcze przed pojawieniem się objawów, jak i nawet kilka dni po ich ustąpieniu, a każdy kto w tym czasie będzie miał styczność z chorym, może się zarazić.

Czy można je ochronić?

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że w przypadku dzieci, biegunka wywołana przez rotawirusy może mieć bardzo ostry przebieg, a dodatkowo jeszcze w krótkim czasie może doprowadzić do groźnego odwodnienia. Wówczas konieczna będzie hospitalizacji i podanie kroplówki, jednak w skrajnych przypadkach może dojść nawet do zgonu.

Jeśli zastanawiamy się nad szczepionką przeciwko rotawirusom, to musimy wiedzieć, że nie ochroni ona naszego dziecka przed zachorowaniem. Ale jednocześnie sprawi, że choroba będzie przebiegała łagodniej, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko wystąpienia odwodnienia. Warto zobaczyć jak można się zarazić rotawirusami i dlaczego są one szczególnie niebezpieczne dla dzieci.

Wówczas będziemy wiedzieli, co warto zrobić, aby przynajmniej złagodzić objawy choroby, tak aby dziecko przechodziło ją spokojniej i nie musiało być podczas niej hospitalizowane. Może się wówczas okazać, że dzięki tej wiedzy będziemy znacznie spokojniejsi, a więc łatwiej będzie nam podejmować właściwe decyzje.