Czy rotawirusy mogą się pojawić u niemowlaka?

Rutinoscorbin 25mg ulotka

Jeżeli choć trochę interesowaliśmy się zagadnieniem związanym z rotawirusami, to z pewnością zdobyliśmy na ich temat podstawową wiedzę. To oznacza, że na pewno zwróciliśmy uwagę na informację, że występują one głównie u dzieci, które chodzą do żłobka i przedszkola. To fakt, to jest właśnie grupa wśród której najczęściej występują choroby wywołane przez rotawirusy.

Jednak musimy mieć świadomość, że nadal mogą z ich powodu chorować dorośli, ale i niemowlęta. W przypadku tych ostatnich rotawirusy będą szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą wywołać ostry przebieg choroby, a wówczas niezwykle ważne będzie dokładne obserwowanie dziecka.

Kiedy może się zarazić niemowlak?

Mogłoby się wydawać, że niemowlak nie powinien zarazić się rotawirusami.

Raczej kontrolujemy to co bierze do buzi, dodatkowo nie ma zbyt dużo okazji, aby bez naszej wiedzy dotykać przedmiotów, których dotykały inne osoby. Jednak musimy pamiętać, że rotawirusy nie przenoszą się tylko przez rzeczy, których dotykał chory. One przenoszą się również drogą kropelkową, a więc wystarczy, że chory kichnie albo zakaszle w towarzystwie naszego dziecka.

Co więcej, niemowlaki na rotawirusy chorują bardzo często wtedy, kiedy ich starsze rodzeństwo przyniesie tego wirusa z przedszkola albo żłobka. Wówczas o takie zakażenie wcale nie jest trudno, tym bardziej, że chory zaraża na kilka dni przed pojawieniem się objawów, a więc nawet nie będziemy wiedzieli, że starszak roznosi dookoła siebie groźne zarazki.

Jak to jest u niemowlaka?

Objawy zarażenia rotawirusami, tak u niemowlaka jak i u innych osób, będą takie same.

Dziecko będzie apatyczne, pojawi się gorączka, biegunka, mogą pojawić się wymioty. Warto wówczas starać się jak najczęściej podawać mu wodę niegazowaną albo herbatkę, a jeśli nadal karmione jest piersią, to powinniśmy je jak najczęściej do niej przystawiać. Taki niemowlak podczas biegunki może się bardzo szybko odwodnić, dlatego też, tak ważne jest to, aby do tego nie dopuścić.

A jeśli zobaczymy, że pojawi się płacz bez łez, że jego skóra będzie wysuszona, że będzie miał sucho w ustach, to jak najszybciej powinniśmy udać się do szpitala, aby podłączyli go do kroplówki. Dodatkowo w przypadku niemowlaka, powinniśmy również zadbać o jego pupę, tak aby nie doszło do bolesnego odparzenia, bo to dodatkowo zwiększy cierpienie podczas choroby. Warto wiedzieć jakie są objawy rotawirusa u niemowlaka.

Im więcej będziemy na ten temat wiedzieli, tym łatwiej będzie nam rozpoznać pierwsze objawy i podjąć odpowiednie działania.