Czy zaatakowały nas rotawirusy?

Sebidin cena

Powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że rotawirusy są niezwykle zaraźliwe, a dodatkowo jeszcze potrafią żyć poza organizmem chorego przez bardzo długi czas. To oznacza, że na nie umytych rękach spokojnie radzą sobie przez kilka godzin, a na meblach albo zabawkach nawet przez kilka tygodni. Co więcej, chory nie tylko zaraża na kilka dni przed pojawieniem się objawów choroby, ale również przez kilka dni po ich ustaniu. Niestety, wielu ludzi nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, a to oznacza, że kiedy czują się zdrowi, nie zawsze zachowują dostateczne środki ostrożności.

Najważniejsze kwestie

Jeżeli chodzi o rotawirusy, to powinniśmy znać przynajmniej najważniejsze kwestie. Przede wszystkim można się nimi zarazić drogą kropelkową, przez kichnięcie albo kaszlnięcie chorego, który znajduje się w naszym otoczeniu.

Co więcej, możemy się również nimi zarazić, kiedy dotkniemy czegoś, co wcześniej dotykał chory i na czym pozostawił cząsteczki tego wirusa. To oznacza, że wbrew pozorom naprawdę nie jest trudno, aby zarazić się rotawirusem. Najczęściej atakuje on dzieci, u nich też może mieć najgroźniejszy przebieg, ponieważ bardzo łatwo może dojść do odwodnienia, a nawet zgonu. Jednak prawda jest taka, że zachorować może każdy, a co więcej, możemy z ich powodu chorować nawet kilka razy w swoim życiu. To, że już raz chorowaliśmy przez rotawirusy, nie oznacza, że staliśmy się na nie odporni i już więcej nie będą one mogły wywołać choroby w naszym organizmie, prowadząc do jego znacznego osłabienia.

Jakie są objawy?

Zastanawiamy się, po czym będziemy mogli poznać, że w naszym organizmie pojawiły się rotawirusy? Na początek pojawi się gorączka, następnie będzie występowała wodnista biegunka, wymioty i brak apetytu.

Warto wówczas dużo wypoczywać, pilnować aby regularnie przyjmować płyny, jak również powinniśmy szczególnie dbać o higienę osobistą. Najlepiej żeby chory miał swój ręcznik, a po skorzystaniu z ubikacji powinien bardzo dokładnie umyć ręce, ponieważ podczas biegunki, bardzo dużo cząsteczek rotawirusa wydalanych jest wraz z kałem. Jeśli nie zostanie zachowana higiena osobista i nie będą dokładnie umyte ręce po wyjściu z toalety, to dalej będziemy roznosić tego wirusa, a co się z tym wiąże, będziemy zarażać innych. Rotawirus rozprzestrzenia się bardzo łatwo i dodatkowo mamy długi okres zarażania. To wszystko powoduje, że bardzo często występuje wśród dzieci przedszkolnych. One nie mają jeszcze wyrobionej higieny osobistej, a dodatkowo bawią się wspólnymi zabawkami.

Jeśli jedno z nich zachoruje, to choroba rozprzestrzenia się błyskawicznie.