Jak to jest – rotawirusy i pneumokoki?

Nawet jeżeli nie mamy małych dzieci, to i tak słyszymy o różnych chorobach, które najczęściej pojawiają się w tej grupie wiekowej. Tym bardziej o nich słuchamy, jeśli atakują one nie tylko małe dzieci, ale także dorosłych, bo dzięki temu będziemy mieli szansę na podjęcie odpowiednich działań, jeśli sami zachorujemy. Nic więc dziwnego, że nie tylko rodzice małych dzieci wiedzą, co to są rotawirusy i pneumokoki. I dobrze, bo im większa jest nasza wiedza na temat jakiejś choroby, tym mniej rzeczy w związku z nią może nas zaskoczyć, a co się z tym wiąże, tym łatwiej będzie nam sobie z nią poradzić.

Dostępne szczepionki

Przede wszystkim warto wiedzieć, że zarówno przy rotawirusach, jak i przy pneumokokach mamy możliwość skorzystania ze specjalnych szczepionek. Każda z nich znajduje się w kalendarzu szczepień zalecanych, a więc nie ma obowiązku jej podania, a dodatkowo jeśli się na to zdecydujemy, to będziemy musieli za taką szczepionkę zapłacić z własnej kieszeni. W przypadku szczepionki przeciwko pneumokokom sprawa wygląda tak, że będzie nas ona chroniła przed zarażeniem tym wirusem, a to oznacza, że istnieje spora szansa, że jeśli zaszczepimy dziecko, to nie będzie ono chorowało z powodu tego wirusa. Co więcej, takie szczepienia możemy zrobić w każdym momencie.

Jedynie im starsze będzie dziecko, tym mniej dawek będzie musiało przyjąć. Jeśli znowu chodzi o szczepienia przeciwko rotawirusom, to one nie chronią przed zarażeniem. Nadal można złapać tego wirusa, ale jednocześnie choroba będzie miała znacznie łagodniejszy przebieg. Jednak żeby tak było, pierwszą dawkę szczepienia musimy podać dziecku zanim ukończy 12 tydzień życia.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Zarówno rotawirusy, jak i pneumokoki najczęściej występują w przedszkolach i żłobkach. Jednak mimo wszystko można się nimi zarazić nawet wtedy, kiedy jesteśmy już dorosłymi ludźmi, dlatego też, narażeni na nie są rodzice dzieci, które chodzą do tych instytucji. Jedna i druga choroba ma stosunkowo łagodny przebieg, jednak w każdej z nich może dojść do powikłań, a te w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do zgonu. Dlatego tak ważne jest to, aby w miarę możliwości zabezpieczać dzieci przed tymi chorobami, chociażby przez podanie odpowiednich szczepionek.

Warto wiedzieć jak prezentuje się sprawa z rotawirusami i pneumokokami, bo tylko wtedy będziemy mogli podjąć odpowiednie działania. Co więcej, warto również podkreślić, że przy odpowiednim leczeniu, wcale nie musimy się obawiać poważnych skutków tych chorób.