Jakie rotawirusy dają objawy u dzieci?

Avamys ulotka

Jeżeli urodziło się dziecko, to z pewnością jego rodzice zostaną poinformowani o możliwości skorzystania ze szczepienia przeciwko rotawirusom. To szczepienie będzie szczególnie ważne, jeśli rodzice planują swoją pociechę posłać do żłobka albo przedszkola, bo to właśnie tam najczęściej dochodzi do zarażenia tym wirusem. Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli dziecko przyjmie szczepionkę, to i tak może zachorować. To dlatego, że nie chroni ona przez zarażeniem, ale zmniejsza skutki choroby.

To oznacza, że jeśli dziecko przyjmie takie szczepienie, to kiedy zachoruje, objawy choroby będą znacznie łagodniejsze. Jednak żebyśmy wiedzieli, że mamy do czynienia z rotawirusami, najpierw musimy wiedzieć, po czym je rozpoznamy.

Jakie są objawy?

Aby móc mieć przynajmniej podejrzenia, że nasze dziecko albo inny członek rodziny, zachorowało na daną chorobę, musimy najpierw wiedzieć, z jakimi objawami możemy się przy niej spotkać. Jeśli pojawi się bardzo wysoka gorączka, która będzie dochodziła nawet do 40ºC, biegunka, wymioty, może także ból głowy i brzucha, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będziemy mieli do czynienia z rotawirusami.

To właśnie one wywołują takie objawy, a ponieważ atakują głównie dzieci, to mogą mieć bardzo ostry przebieg. Tym bardziej, że w czasie biegunki dzieci bardzo szybko się odwadniają. Jeśli nie będziemy pilnować przyjmowania odpowiedniej ilości płynów, to może się okazać, że będzie potrzebne leczenie w szpitalu i podłączenie kroplówki.

Nie musimy od razu do lekarza

Jeśli zauważymy u naszego dziecka wyżej wymienione objawy, to warto wiedzieć, że nie musimy od razu jechać do szpitala.

Na początek możemy skorzystać z domowych sposobów, takich jak częste podawanie płynów w małej ilości. Najlepiej wody niegazowanej, herbaty, albo elektrolitów kupionych w aptece. Lekkostrawna dieta, złożona głównie z kleików i musów. Czy pozwoleniu choremu na odpoczynek.

Jeśli nie zauważymy oznak odwodnienia, a więc płaczu bez łez, suchej skóry czy ust, to spokojnie możemy leczyć w domu. Jednak jeśli biegunka będzie się przeciągała, albo zaniepokoją nas inne objawy, to z pewnością powinniśmy działać. Warto wiedzieć, jakie objawy daje zakażenie rotawirusami, bo wówczas będziemy też wiedzieli, jakie kroki powinniśmy podjąć, aby jak najszybciej doprowadzić do wyleczenia. Przede wszystkim jednak trzeba wiedzieć, że można się bardzo łatwo zarazić, a to oznacza, że tak naprawdę bardzo trudno jest się chronić przed tym wirusem.

Drogą kropelkową czy przez dotyk zakażonych przedmiotów, tutaj higiena jest najważniejsza.