Jakie rotawirusy dają objawy?

Bisacodyl GSK - 10mg to nowy lek dostępny tylko u nas

Im częściej występuje jakaś choroba, im ostrzejszy ma ona przebieg, tym więcej chcemy się o niej dowiedzieć. To dlatego, że chcemy być przygotowani, w razie gdybyśmy mieli się nią zarazić my, albo ktoś nam bliski. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje informacji na temat rotawirusów. Ten wirus jest bardzo zaraźliwy, a do tego potrafi długo przeżyć poza organizmem, co sprawia, że naprawdę nie jest trudno się nim zarazić. Dodatkowo trzeba podkreślić, że rotawirus może zaatakować każdego i to wielokrotnie, jednak najczęściej występuje u dzieci i jednocześnie to właśnie wśród nich niejednokrotnie ma najostrzejszy przebieg.

Co dokładnie wiemy?

Rotawirusy nazywane są chorobą brudnych rąk. Wystarczy, że dotkniemy zabrudzonego przedmiotu, zjemy nieumyte jabłko. Ale tak naprawdę wystarczy, że chory kichnie albo zakaszlnie w naszym otoczeniu, a my już możemy złapać wirusa, zachorować i co więcej, zacząć przenosić go dalej. Ważne jest to, że będziemy nim zarażać na 2 dni przed pojawieniem się objawów, w trakcie ich trwania, ale również przez około 10 dni po ich ustąpieniu. W tym czasie powinniśmy zwracać szczególną uwagę na zachowanie higieny osobistej.

Jeśli zauważymy bardzo wysoką gorączkę, dochodzącą nawet do 40ºC, biegunkę, wymioty, nudności czy ból brzucha, to możemy być przekonani, że mamy do czynienia z rotawirusami. W zależności od wytrzymałości naszego organizmu, choroba może mieć łagodny, jak i bardzo ostry przebieg.

Jak leczyć?

Jeśli wszystkie objawy wskazują na to, że mamy do czynienia z zarażeniem rotawirusami, to powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób możemy się leczyć. Tutaj najważniejsze będzie to, aby nie dopuścić do odwodnienia. Dlatego chory musi pić często, ale małymi porcjami.

Najlepsza będzie woda niegazowana, herbata, napar z rumianku, albo różnego rodzaju napoje, które można kupić w aptece, a które będą zawierały w sobie elektrolity. Dodatkowo chory powinien dużo odpoczywać i się nie przemęczać. Na początku może nie mieć apetytu, jednak później powinien się przemóc, aby nie mieć pustego żołądka, który będzie tylko potęgował osłabienie. Najlepsze jednak będą kleiki i musy, a więc wszystko co będzie półpłynne. Warto wiedzieć jakie objawy dają rotawirusy, tak abyśmy mieli możliwość odpowiedniego rozpoznania i podjęcia właściwego leczenia.

Tak naprawdę przy ostrej biegunce połączonej z wysoką temperaturą, niezwykle ważne jest to, aby nie dopuścić do odwodnienia, bo jeśli do tego dojdzie, to może się okazać, że chory będzie musiał być leczony w szpitalu, gdzie zostanie podłączony do kroplówki.