Kogo atakują rotawirusy?

O rotawirusach słyszymy głównie w odniesieniu do dzieci, które chodzą do żłobka albo przedszkola. Niestety, takie przedstawianie sprawy może doprowadzić do tego, że część ludzi będzie myślała, że faktycznie tylko w tym wieku można się zarazić tym wirusem, a cała reszta populacji może czuć się całkowicie bezpieczna. Jak się jednak okazuje, takie myślenie nie jest zgodne z prawdą. To dlatego, że choć rotawirusy najczęściej występują wśród dzieci w wieku żłobka i przedszkola, to jednak zarazić się nimi może każdy, w każdym wieku. Zarówno niemowlę, jak i dorosły, a im mniejsza jest odporność danego organizmu, tym nie tylko większe prawdopodobieństwo zachorowania, ale również gorszy przebieg choroby.

Łatwo się zarazić

Wbrew pozorom rotawirusami bardzo łatwo można się zarazić.

To dlatego, że nie tylko zarazki te osiadają na różnych przedmiotach i mogą na nich przebywać nawet przez kilka tygodni, zarażając każdego, kto danego przedmiotu dotknie, ale też dlatego, że przenoszone są drogą kropelkową. To oznacza, że wystarczy, że chory w naszym otoczeniu kichnie albo zakaszle, a już możemy się zarazić. Choroba pojawia się zazwyczaj w ciągu 3 dni od zarażenia, jednak trzeba pamiętać, że w tym czasie sami już zarażamy. Trwa to nie tylko przez cały okres choroby, ale również przez kilkanaście dni po jej zakończeniu. To oznacza, że nawet jeśli sami czujemy się już dobrze, to i tak powinniśmy być ostrożni, bo cały czas możemy zarażać innych. Dlatego też, tak ważna jest higiena osobista, jak chociażby dokładne mycie rąk po wyjściu z ubikacji, tym bardziej, że najwięcej cząsteczek rotawirusa znajduje się właśnie w wydalanym kale.

U dzieci może być ostrzejsza

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nie tylko rotawirusy częściej występują u dzieci, ale również wśród nich mogą mieć ostrzejszy przebieg. Dlatego właśnie musimy dokładnie obserwować dziecko podczas choroby, tak aby przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy nie dochodzi do odwodnienia. Im ostrzejsza będzie biegunka, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji. Dlatego musimy sprawdzać czy dziecko nie ma suchej skóry, czy nie pojawił się płacz bez łez, albo czy nie ma suchych ust, a kontakt z nim nie jest utrudniony. Pamiętajmy, że choć rotawirusami może zarazić się każdy, to jednak wśród dzieci ta choroba częściej się pojawia i jednocześnie może mieć ostrzejszy przebieg. Dlatego tak ważne jest to, aby wiedzieć co zrobić gdy się pojawi, bo im szybciej podejmiemy odpowiednie kroki, tym większa szansa, że podczas leczenia, nie będziemy musieli korzystać z pomocy szpitala.