Rotawirus to nie tylko biegunka
Jeżeli chcemy rozpoznać jakąś chorobę i ocenić jak w takim przypadku powinno wyglądać leczenie, to najpierw musimy wiedzieć, na co chorujemy, my albo nasi bliscy. Szczególną wiedzę o różnych chorobach, występujących przede wszystkim wśród dzieci powinni mieć rodzice. To oni są na pierwszej linii i to oni jako pierwsi muszą umieć określić, co dzieje się z ich dzieckiem i czy konieczna jest wizyta u lekarza. Ponieważ bardzo często wśród małych dzieci, głównie tych chodzących do żłobka i przedszkola, występują rotawirusy, to również na ich temat rodzice powinni posiadać jak najwięcej informacji. Wówczas będą mieli pewność, że ich działania są dokładnie takie, jak być powinny.
Najważniejsze objawy
Podczas choroby najważniejsze jest przede wszystkim to, aby dokładnie przyjrzeć się objawom, jakie pojawiły się u naszego dziecka. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że na ich podstawie uda nam się odkryć, jaka choroba zaatakowała naszą pociechę. Wówczas te będziemy mogli powiedzieć, czy powinniśmy od razy udać się do lekarza, czy na początek możemy spróbować zastosować domowe leczenie. Dlatego też warto wiedzieć, że jeśli rotawirusy atakują ciało naszego dziecka, to biegunka będzie jednym z objawów, ale nie jedynym.
To ważne, bo im więcej tych objawów będziemy znali, tym większa będzie pewność, że dokonamy odpowiedniego rozpoznania, a co za tym idzie, że zyskamy pewność jak powinniśmy postępować. Dlatego też przy rotawirusach poza samą biegunką powinniśmy wypatrywać również bardzo wysokiej temperatury i wymiotów. Pojawić może się również brak apetytu, ból brzucha czy głowy.
Jak sobie radzić?
Podczas choroby powinniśmy ograniczać wszystko, co mogłoby doprowadzić do wzmocnienia biegunki. Dlatego warto unikać słodyczy, także słodkiego picia, jak i ciężkostrawnych pokarmów. Lepiej jeśli będziemy pili często a po trochu, a dodatkowo jeszcze dieta powinna być lekka i najlepiej w formie półpłynnej. Podczas biegunki u dziecka, zwłaszcza noszącego pieluszkę, powinniśmy szczególnie zadbać o okolice jego pupy, tak aby nie doszło do jej podrażnienia i odparzeń, co dodatkowo będzie przysparzało dziecku bólu w czasie choroby. Warto pamiętać, że im ostrzejsza jest biegunka, tym większe jest prawdopodobieństwo, że może dojść do odwodnienia organizmu. Dlatego też, tak ważne jest częste picie wody niegazowanej czy herbaty.
Jeśli dojdzie do odwodnienia, chory będzie musiał trafić do szpitala, aby tam mogli mu podać odpowiednie kroplówki, mające na celu cofnięcie skutków odwodnienia.