Rotawirusy co to dokładnie jest?

Czasami słyszymy jakąś nazwę, coś tam o niej wiemy, kojarzymy z czym ona się wiąże, ale tak naprawdę brakuje nam dokładniejszej wiedzy. To oznacza, że warto wówczas tą wiedzę zdobyć, zwłaszcza jeśli dotyczy ona choroby, która przede wszystkim atakuje małe dzieci, a my jesteśmy właśnie rodzicami takich pociech. Wówczas będziemy wiedzieli, o co dokładnie chodzi, na co musimy być nastawieni, ale również w jaki sposób możemy sobie z danym problemem radzić, tak abyśmy mieli pewność, że wyrządzi on jak najmniej szkód. Dlatego też, warto aby wszyscy rodzice się dowiedzieli, czym są rotawirusy.

Co o nich wiemy?

Rotawirusy to wirusy występujące w 7 grupach, z czego tylko 3 z nich: A, B i C są groźne dla człowieka. Co więcej, jeśli prześledzimy, która z tych grup najczęściej wywołuje choroby, to okaże się, że jest to grupa A. Rotawirusy pod mikroskopem mają kulisty kształt i to właśnie od niego wzięła się ich nazwa. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że znajdują się one przede wszystkim w kale chorego, więc są przenoszone wtedy, gdy niedokładnie umyjemy ręce po skorzystaniu z toalety, ale mogą być również przenoszone drogą kropelkową. Co ważne, to od momentu zarażenia do wystąpienia objawów, zazwyczaj mija od 12 do 96 godzin, a więc to nie jest długi czas, nie mniej już wtedy zarażamy.

Zarażamy też w czasie choroby, jak i do 10 dni po jej ustaniu, a to oznacza, że nawet jeśli czujemy się już dobrze, to powinniśmy przykładać bardzo dużą wagę do osobistej higieny, aby mieć pewność, że nikogo nie zarazimy.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Rotawirusy atakują wszystkich, zarówno dzieci jak i dorosłych. Jednak trzeba pamiętać, że to w tej pierwszej grupie wiekowej pojawiają się najczęściej i co więcej, to właśnie wśród nich choroba ma zazwyczaj bardzo ciężki przebieg. To dlatego, że im młodsze jest jakieś dziecko, tym większe jest niebezpieczeństwo odwodnienia. Wówczas może się okazać, że domowe sposoby leczenia nie wystarczą, że potrzebna będzie hospitalizacja, aby można było podłączyć kroplówkę, która dostarczy odpowiednią ilość płynów. Niestety, trzeba sobie również zdawać sprawę z tego, że w skrajnych przypadkach rotawirusy mogą prowadzić nawet do śmierci. Dlatego tak ważna jest higiena osobista, tym bardziej, że łatwo jest się nimi zarazić. Trzeba wiedzieć, że rotawirusy mogą wracać do człowieka niejednokrotnie, a to oznacza, że nawet przechorowanie ich, nie daje gwarancji, że znowu nie zachorujemy. Dlatego im więcej o nich wiemy, tym łatwiej będzie nam podjąć decyzję, co powinniśmy zrobić, jak już się zarazimy.