Rotawirusy czy wiemy kiedy szczepić?
Chociaż zdania na temat szczepionek są podzielone, to jednak jest wielu rodziców, którzy uważają, że skoro medycyna oferuje możliwość ochrony przed różnymi chorobami, to warto z tego korzystać. Dlatego też, jest spora grupa rodziców, którzy korzystają z najróżniejszych szczepień, aby zyskać pewność, że chronią swoje dzieci przed tymi wszystkimi chorobami, przed którymi są w stanie je ochronić. Dotyczy to szczególnie tych rodziców, którzy planują oddać swoje dzieci do żłobka czy przedszkola, bo to właśnie w tej grupie wiekowej najczęściej chorują dzieci.
To przez to, że z jednej strony przebywają w dużych i zamkniętych skupiskach, a z drugiej cały czas ich odporność nie jest jeszcze tak do końca rozwinięta.
Szczepienia na rotawirusa
Warto wiedzieć, że mogą nam być zaproponowane szczepienia na rotawirusa. Jednak warto się wcześniej dowiedzieć jak najwięcej na ten temat, bo kiedy dziecko już się pojawi na świecie, tak naprawdę nie będziemy mieli zbyt dużo czasu na podjęcie ostatecznej decyzji.
To dlatego, że powinniśmy wykonać takie szczepienia między 6 a 12 tygodniem życia. Co więcej, ich podawanie musi się zakończyć przed upływem 32 tygodnia życia, a odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami nie powinny być tutaj mniejsze niż 4 tygodnie. Taka szczepionka na rotawirusy jest podawana doustnie, a więc nie powoduje dodatkowego stresu związane z wkłuciem.
Poza tym, jest całkowicie bezpieczna, a jeśli już występują jakieś powikłania, to są one niegroźne i ustępują samoistnie. Może się wówczas pojawić podwyższona temperatura, lekka biegunka czy brak apetytu. Jednak nie ma się tutaj czym przejmować, z pewnością takie powikłania po szczepieniu będą lepsze, niż ostra biegunka wywołana rotawirusami.
Jak ona działa?
Jeśli chodzi o szczepionkę przeciw rotawirusom, to musimy pamiętać, że nie chroni ona przed zarażeniem chorobą. Dziecko nadal może złapać rotawirusy i nadal może wystąpić u niego biegunka połączona z wymiotami. Jednak przebieg takiej choroby po szczepieniu będzie znacznie łagodniejszy, a to będzie oznaczało, że będzie istniało mniejsze niebezpieczeństwo, że nasze dziecko się odwodni i będzie musiało być hospitalizowane.
Z pewnością znacznie lepiej zrobimy, jeśli poddamy dziecko szczepieniu przeciwko rotawirusom. Wówczas będziemy mieli pewność, że będzie przechodziło chorobę łagodniej, a my zmniejszymy niebezpieczeństwo wystąpienia odwodnienia czy nawet zgonu, który również może się pojawić w skrajnych przypadkach. Szczepienie nie chroni przed rotawirusami, ale zmniejsza siłę ich działania.