Rotawirusy – jak wygląda leczenie u dzieci?

Betnovate ulotka

Choroby wywołane przez rotawirusy mogą się pojawić w każdej chwili. Co więcej, im młodszy jest organizm, który zostanie przez nie zaatakowany, tym większe jest niebezpieczeństwo, że dojdzie do odwodnienia, a co się z tym wiąże, że potrzebne będzie leczenie w szpitalu. To ważne, ponieważ odwodnienie może prowadzić w skrajnych przypadkach do śmierci, a sytuacja taka występuje znacznie częściej, niż można byłoby się spodziewać. Dlatego warto wiedzieć, jak powinno wyglądać leczenie rotawirusów, tym bardziej u dzieci, bo to one są najbardziej narażone na odwodnienie.

Najpierw trzeba rozpoznać

Na początku trzeba rozpoznać z czym tak naprawdę mamy do czynienia. To oznacza, że powinniśmy zwrócić uwagę na objawy. Jeśli mamy do czynienia z biegunką, wymiotami, bólami brzucha i wysoką gorączką, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że to rotawirusy.

Oczywiście pewność można mieć dopiero po przeprowadzeniu badań w laboratorium, ale te objawy mogą wskazywać na występowanie w organizmie dziecka, właśnie tego wirusa. Wówczas jak najszybciej trzeba podjąć odpowiednie kroki. Przede wszystkim należy przypilnować, aby dziecko jak najwięcej odpoczywało i otrzymywało odpowiednią ilość płynów. To oznacza, że w regularnych odstępach, ale jednocześnie w małych ilościach, powinniśmy mu podawać niegazowaną wodę, herbatę albo napar z rumianku. Nie zaszkodzi również, jeśli podamy mu elektrolity, które bez trudu będziemy mogli kupić w każdej aptece. Warto również dopilnować, aby tak podawane płyny były chłodne, ale jednocześnie ani zbyt zimne, ani zbyt gorące. W przeciwnym razie, możemy tylko niepotrzebnie zwiększyć objawy biegunki.

Dieta też jest ważna

Na początku chory nie będzie miał apetytu, jednak później warto dopilnować, aby jadł, bo to pomoże mu wrócić do zdrowia. To oznacza, że powinien jeść dania lekkostrawne, które będą w formie półpłynnej, jak kleiki czy musy. Oczywiście dzieci uwielbiają słodycze, jednak podczas leczenia rotawirusów lepiej ich nie podawać, bo mogą tylko dodatkowo podrażnić żołądek. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy możemy podać jakieś leki, to najlepiej zrobimy, jeśli udamy się do lekarza. On będzie w stanie ocenić, czy możemy coś dziecku podać czy lepiej nie. Nie mniej w leczeniu rotawirusów, najważniejsze jest to, abyśmy pilnowali regularnego uzupełniania płynów. Tylko wtedy będziemy mieli szansę na niedopuszczenie do odwodnienia organizmu, które będzie tym groźniejsze, im młodsze będzie nasze dziecko.

Warto zobaczyć jak powinno wyglądać leczenie rotawirusów. Zwłaszcza jeśli mamy małe dzieci, które znajdują się w grupie największego ryzyka.