Czy rotawirusy u dorosłych mogą występować?

Czy rotawirusy u dorosłych mogą występować?
żółtaczka typu a objawy

Zazwyczaj kiedy słyszymy o rotawirusach, mówi się o nich w kontekście dzieci. To właśnie ta grupa wiekowa jest na nie najbardziej narażona, to właśnie wśród nich mają one najostrzejszy przebieg, a dodatkowo jeszcze w przypadku dzieci bardzo często dochodzi do odwodnienia. Jak się jednak okazuje, rotawirusy mogą zaatakować każdego, jednak w przypadku dorosłych korzystamy z bardziej potocznej nazwy, jaką jest grypa żołądkowa.

Co więcej, nawet jeśli mamy podejrzenia, że rozchorowaliśmy się z powodu rotawirusów, to tak naprawdę potwierdzić to można tylko w jeden sposób. Wykonując laboratoryjne badania kału, bo to właśnie tam najczęściej występują te bakterie.

Jak to jest u dorosłych?

Tak naprawdę jeśli dorosły zarazi się rotawirusem, to nie różni się to zbytnio od choroby dziecka.

Też zarażają się oni poprzez drogę kropelkową, albo dotknięcie przedmiotu, który wcześniej był dotykany przez osobę chorą, która nie zachowała zasad higieny osobistej. Tak samo jak w przypadku dzieci, również u dorosłych choroba rozwija się w ciągu 3 dni, a zarażać możemy nie tylko przed wystąpieniem objawów i w czasie gdy trwają, ale nawet do 10 dni po ich ustaniu, dopóki wszystkie cząsteczki rotawirusa, nie zostaną wydalone z naszego organizmu. Dorośli tak samo jak dzieci podczas choroby zmagają się z wysoką temperaturą, biegunką, wymiotami czy bólem brzucha.

Jedynie co, to może rzadziej dochodzi do odwodnienia, ponieważ dorośli nawet jeśli nie chcą pić, to jednak zdają sobie sprawę z tego, że jest to niezwykle ważne.

Tak samo z leczeniem

W przypadku leczenia z biegunki wywołanej rotawirusem, takie same działania podejmuje się i u dorosłych i u dzieci. Podaje się regularnie, ale w małych ilościach płyny.

Dba się o to, aby chory odpoczywał i otrzymywał lekką dietę półpłynną. Dobrze również, aby otrzymał własny ręcznik i inne możliwe przybory, tak aby ograniczyć do minimum zarażenie pozostałych członków rodziny. Dorośli zazwyczaj przechodzą łagodniej przez chorobę wywołaną rotawirusami, a to dlatego, że ich organizm jest mocniejszy, a dodatkowo jeszcze rzadziej dochodzi tutaj do odwodnienia, które wymagałoby pobytu w szpitalu i podłączenia do kroplówki.

Należy też pamiętać, że to, że już chorowaliśmy na rotawirusy, nie oznacza, że nie zachorujemy na nie ponownie. Warto wiedzieć, że choć rotawirusy rzadziej występują wśród dorosłych, to jednak mogą się pojawić. Wówczas objawy i leczenie będą takie same, a to oznacza, że jeśli tylko będziemy mieli podstawową wiedzę na temat rotawirusów, to będziemy wiedzieli co robić.

Kategorie artykułów