Czy leczenie jest ważne jeśli zaatakują rotawirusy?

Jak do tej pory, odkryto 7 typów rotawirusów. Z tego tylko 3: A, B i C są groźne dla człowieka, jednak kiedy popatrzy się uważnie na ich występowanie, to szybko się okaże, że to typ A najczęściej odpowiada za zarażenie rotawirusami. Są one szczególnie groźne dla dzieci, a to dlatego, że mogą wywoływać ostrą biegunkę, która może prowadzić do odwodnienia, a to z kolei w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Dlatego też, warto wiedzieć co zrobić, jeśli pojawi się biegunka i wymioty, które będą wskazywały na to, że w organizmie chorego pojawiły się rotawirusy.

Rozpoznanie objawów

Abyśmy mogli podjąć jakiekolwiek decyzje odnośnie tego w jaki sposób pomóc choremu, musimy najpierw wiedzieć, co jest przyczyną jego choroby. Jeśli widzimy, że chory ma wysoką temperaturę, biegunkę, wymioty, a do tego boli go jeszcze brzuch, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że zaraził się rotawirusami. Oczywiście, ostateczne potwierdzenie można uzyskać jedynie poprzez laboratoryjne zbadanie kału, jednak jeśli te objawy będą się zgadzały, to bardzo możliwe, że właśnie mamy do czynienia z biegunką, która jest wywołana przez rotawirusy. Najczęściej atakują one dzieci, a jeśli takie dziecko nie zostało zaszczepione, to może się okazać, że choroba będzie miała u niego bardzo gwałtowny przebieg. To może się skończyć odwodnieniem i hospitalizacją, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią.

Dlatego tak ważne jest to, aby wiedzieć, jak należy postępować w tego typu przypadkach, tak aby zmniejszyć skutki tej choroby.

O czym należy pamiętać?

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać jeśli mamy do czynienia z biegunką rotawirusową. Przede wszystkim szczepienia przed nią nie chronią, co najwyżej mogą osłabić jej działanie, a więc choroba będzie łagodniejsza. Nie mniej, w każdym przypadku podczas leczenia choroby wywołanej przez rotawirusy, musimy dopilnować, aby nie doszło do odwodnienia chorego. To oznacza, że powinien on dużo pić, systematycznie, małymi porcjami. Napój powinien być chłodny, ale nie zimny, ani nie gorący, bo wówczas objawy biegunki mogłyby się zwiększyć. Warto również dopilnować, aby chory otrzymywał lekkie posiłki, najlepiej w formie półpłynnej, bo takie będą najlepiej przyjmowane przez jego organizm. Musimy pamiętać, że przy chorobie wywołanej przez rotawirusy, bardzo ważne jest to, abyśmy nie dopuścili do odwodnienia. Dlatego też podawanie wody niegazowanej, herbaty czy elektrolitów, które można kupić w aptece, będzie tutaj niezwykle ważne.

Unikać jednak trzeba napojów gazowanych i słodzonych.